K-TAPING
TEJPOVANIE - KINESIOTAPING
Tejpovanie, respektíve metóda kinesiotaping, bola na Slovensku ešte v roku 2008 takmer neznámu terapiou. Od roku 2009 sa však metóda tejpovanie postupne dostáva medzi odbornú verejnosť.
S tejpovaním sa môžeme stretnúť doslova na každom kroku. Tejpovanie je dnes už neoddeliteľnou súčasťou nielen športovej terapie, ale aj fyzioterapie, ortopédie, ergoterapie, ale aj veterinárnej medicíny. Ak je potreba zastabilizovať určitý kĺbny segment, môžeme siahnuť buď po ortéze alebo po fixačnom tejpe.
Tejpovanie členku je asi najčastejšia aplikácia pevného tejpu. Fixačný tejp používame predovšetkým pri chronickej nestabilite v členkovom kĺbe pri športovom výkone.
Tejpovanie kolena alebo aj kolenného kĺbu je tiež veľmi častou aplikáciou pevného tejpu. V tomto prípade môžeme použiť fixačný tejp napríklad ako náhradu za športovú ortézu (u väčšiny športov je totiž nosenie ortézy v súťaži zakázané).
TEJPOVACIA TECHNIKA POMÁHA:
- znížiť opuch, podporiť hojenie
- zmierniť či celkom odstrániť bolesť
- eutonizovať svaly – hypotonické podporiť (facilitovať) v ich funkcii, hypertonické svalové vlákna naopak inhibovať
- centrovať a stabilizovať kĺby
- mobilizovať fascie
- podporiť štruktúry súvisiace s kĺbmi – väzy, šlachy
- a iné
Kinezio tejpovanie
Kinezio tejp môže na prvý pohľad vyzerať veľmi podobne, ale jeho vlastnosti sú značne odlišné. Na rozdiel od pevnej fixačnej tejpovacej pásky, kinezio tejp čo najvernejšie napodobňuje vlastnosti ľudskej kože a tým danú partiu podporuje, lieči alebo chráni, ale neobmedzuje ju v pohybe. Ako sme sa už zmienili, kinezio tejp je svojimi vlastnosťami veľmi podobný ľudskej koži. Jeho pružnosť je u kvalitných tejpov pre kinesiotaping veľmi vysoká, jeho hrúbka je koži tiež veľmi podobná a hoci je vodeodolný, je zároveň priedušný.
Vďaka týmto vlastnostiam si asi po desiatich minútach po tejpovaní ani neuvedomíte, že ho na sebe máte. Špeciálne teplom aktivované lepidlo nestráca svoje adhezívne vlastnosti ani v tých najnáročnejších podmienkach a preto môžete s kinezio tejpom robiť v podstate čokoľvek vrátane plávania. Kinezio tejp aj pri tomto používaní vydrží na koži bez problémov niekoľko dní.
Doba, po ktorú tejp nanášame, je závislá na druhu aplikácie, ale zvyčajne sa pohybuje medzi troma a piatimi dňami. Kinesiotaping sa využíva pre liečbu poranených alebo preťažených svalov, ale tiež pre podporu, korektúru alebo spevnenie kĺbových štruktúr. Ďalším použitím kinesio tapu je lymfodrenáž, kedy sa tejp aplikuje od lymfatickej uzliny tak, aby napomáhal odvodu lymfy a tým znížil opuch. Tohto princípu sa dá ale využiť nielen pri lymfodrenáži, ale aj pri akomkoľvek inom opuchu.

